Аутоагресія (суїцидальна поведінка) (Вольнова Л.М.)

Аутоагресія (суїцидальна поведінка)

1. Самогубство — акт позбавлення себе життя, при якому людина робить цілеспрямовану і свідому спробу припинити існування.

2. Ненавмисна смерть смерть, в якій сама жертва бере участь лише частково, непомітно і несвідомо. Тяжкохворі люди, котрі раз за разом не приймають прописані ліки, порушують інструкції, деколи належать до цієї категорії. Хоча їх смерть може представляти одну з форм самогубства, істинні наміри таких людей залишаються нез’ясованими.

3. Структура суїцидальної поведінки:

а)  Суїцидальні прояви включають суїцидальні думки, уявлення, переживання, а також суїцидальні тенденції, серед яких можна виділити задуми і наміри.

–          пасивні суїцидальні думки характеризуються уявленнями, фантазіями на тему своєї смерті (але не на тему позбавлення себе життя як мимовільної дії), наприклад: «добре б померти», «заснути і не прокинутися».

–          суїцидальні задуми – це більш активна форма прояву суїцидальності. Тенденція до самогубства наростає у формі розробки плану: продумуються способи, час і місце самогубства.

–          суїцидальні наміри з’являються тоді, коли до задуму приєднується вольовий компонент – рішення, готовність до безпосереднього переходу в зовнішню поведінку.

б)  Передсуїцид – період від виникнення суїцидальних думок до спроб їх ралізації називається. Тривалість його може обчислюватися хвилинами (гострий передсуїцид) або місяцями (хронічний передсуїцид). У випадках тривалого передсуїциду процес розвитку внутрішніх форм суїцидальної поведінки виразно проходить описані вище етапи. При гострих передсуїцидах послідовність не виявляється і можна спостерігати появу суїцидальних задумів і намірів зразу ж.

в)  Суїцидальні дії включають суїцидальну спробу і завершений суїцид.

–          суїцидальна спроба – це цілеспрямована операція засобами позбавлення себе життя, що не закінчилося смертю. Спроба може бути оборотною і необоротною, направленої на позбавлення себе життю або на іншу мету.

–          завершений суїцид – дії, завершені летальним результатом.

4. Основні причини самогубств:

–          Проблеми і конфлікти в сім’ї, які важко переживають. Особливо гостро переживають почуття своєї непотрібності, покинутості, безвихідності.

–          Насильство у відношеннях. Практичні психологи добре знають про те, що реальна кількість інцестів, а також згвалтування дівчаток вітчимами значно вища реально зафіксованої статистики. Особистість не може справитися з комплексом негативних емоцій і відчуттів, пов’язаних не тільки з приниженням особистої людської гідності, але й з розумінням фальші подальших взаємостосунків з близькими людьми.

–          Нещасна любов. Хоча в переважній більшості випадків від нещасної любові страждають дівчата, хлопці також знаходяться в зоні небезпеки, оскільки стан афекту може поглиблюватися алкоголем, психоактивними речовинами.

–          Невідповідність біологічної і психологічної полови. На цьому грунті суїцидальні спроби скоюють хлопці зі статево-рольовими порушеннями.

–          Наслідування «зіркам» і кумирам, підвищене до хворобливості відчуття колективізму.

–          Втрата родичів і дуже близьких людей, як правило, супроводиться суїцидальним настроєм. Уважне відношення до особистості після смерті близької людини життєво необхідне. Ситуацію виходу з важкого трансу, життєвої драми, що переживається, психолог повинен обов’язково «пропрацювати» з нею.

–          Неприємності в школі, учбові неуспіхи, конфлікти з педагогами, а найголовніше, конфлікти з однолітками.

5. Типи людей, які навмисно прагнуть покласти край своєму існуванню:

–       Шукачі смерті люди, що мають твердий намір накласти на себе руки у момент здійснення спроби самогубства. Така цілеспрямованість зберігається порівняно недовго, потім її зміняють сумніви — через яку-небудь годину або наступного дня, а потім це ж бажання померти повертається знов.

–       Ініціатори смертілюди, які скоюють спробу самогубства, оскільки вважають, що процес вмирання вже почався і що вони просто прискорюють свою смерть. Під цю категорію підпадають багато випадків суїциду серед літніх і важко хворих людей.

–       Заперечуючі смерть – люди, які скоюють спробу самогубства, не визнаючи смерть як кінець свого існування. Вони вважають, що просто віддають своє нинішнє життя в обмін на отримання більш щасливого існування в іншому світі. Більшість самогубств, скоюваних дітьми, потрапляє саме в цю категорію, так само як і самогубства дорослих людей, віруючих в замогильне існування і скоюючих самогубство ради досягнення іншої форми життя.

–       Гравці зі смертю люди, що переживає подвійні почуття по відношенню до можливості власної смерті навіть у момент здійснення спроби самогубства. Хоча такі люди в якійсь мірі бажають померти, і часто саме так і відбувається, спосіб, яким вони намагаються піти з життя, не гарантує смертельного результату.

_____

Вольнова Л.М. Профілактика девіантної поведінки. – К. – 2009.