Зенарт, або Медитативне малювання для всіх

Дьоміна Г.А. Зенарт, або Медитативне малювання для всіх / Практичний психолог. Дитячий садок. 2019, №7, С. 24-26.

Техніка зенарт, або малювання за допомогою кривуль та крапок, стрімко набирає популярності у всьому світі. Адже створювати хитромудрі та яскраві візерунки може кожен — і дорослий, і дитина. Тож пропонуємо долучитися до цього незвичайного виду графічного мистецтва! Як його опанувати та що для цього знадобиться — підказки у статті.

Зeнapт — вільне малювання з ефектом медитативності. Цей нескладний стиль може опанувати кожен. По суті, зенартом можна вважати будь-яке графічне зображення, яке складається із переплетених доволі простих візерунків, ліній, фігур та кольору. Техніка зенарт розвиває окомір, фантазію, вчить гармонійно вибудовувати композицію, тренує емоційну сферу, є ефективним способом саморегуляції та релаксації.

Хто винайшов

Зенарт як техніка сучасної креативної графіки виникла в 2000-х роках на базі стилю зентангл (zentangle). Американська художниця Марія Томас (Maria Thomas) поділилася своїми емоціями, які вона отримує від малювання повторюваних візерунків і елементів, зі своїм чоловіком Ріком Робертсом (Rick Roberts), який в минулому був дзен-буддистом. Рік зазначив, що відчуття, які описала його дружина, дуже схожі до медитативного стану. Так у подружжя виникла ідея створити творчий напрям, який давав би змогу кожній людині, незалежно від її художнього досвіду та здібностей, зануритися у медитативний стан і не лише створити прекрасні художні роботи, а й насолодитися процесом. Так виник зентангл — чорно-білі абстрактні малюнки на картках зі щільного паперу 9×9 см. Ця техніка набула популярності в Америці, вийшла за межі чорно-білої абстракції і трансформувалася у зенарт або ZIA (Zentangle Inspired Art).

На що спрямована

Малювання візерунків у техніці зенарт позитивно впливає як на дрібну моторику, так і на емоційний стан, сприяє розвитку пам’яті, уваги, концентрації, знімає стрес і втому.

Крім цього зенарт дає змогу:

 • підвищувати власну самооцінку;
 • розвивати
  • психічні процеси — сприйняття, пам’ять, увагу, уяву;
  • вольові якості — посидючість, охайність, старанність;
 • розширювати кругозір, завдяки знанням про нову графічну техніку;
 • формувати позитивне ставлення до творчої діяльності та здатність отримувати задоволення від своєї творчості.

Які матеріали знадобляться

Традиційно малюнки в стилі зенарт виконують спеціальною капілярною ручкою або лайнером. На відміну від спеціальної ручки кожен лайнер має свою товщину стержня — від 0,05 до 1 мм. Це дає змогу підібрати оптимальний розмір ліній для тієї чи тієї роботи. Крім цього, чорнила в лайнерах водостійкі й швидко висихають, тому малюнок швидко висихає і його можна оздобити акварельними фарбами.

Щоб опанувати цю техніку з нуля, цілком підійдуть і звичайні гелеві ручки чи фломастери. Утім, слід пам’ятати, що вони повільно висихають на папері, тому якщо необережно поворухнути рукою, можна розмазати й зіпсувати малюнок.

Папір для виконання роботи має бути щільним, не менше 180 г/мм. Тоді чорнило не буде видно зі зворотного боку аркуша, і робота матиме естетичніший вигляд. Утім, під час роботи за технікою можна використовувати і звичайний кольоровий чи білий папір формату А3, А4, А5.

Як малювати

Щоб малювати у цій техніці, не потрібно володіти жодними художніми навичками. Малювати в цьому стилі можуть всі у віці від 4 до 90 років. Та перш ніж приступати до малювання, слід ознайомитися з основними правилами роботи:

 • все, що ви робите — красиво. Не сумнівайтеся у собі!
 • критика своїх і чужих робіт — неприпустима. Зенарт — це не критичне малювання.
 • головне — отримувати задоволення! Не поспішайте, насолоджуйтеся процесом!

Техніка виконання малюнка в стилі зенарт — проста. Малюнки створюють із різних простих візерунків: крапок, ком, кружечків, зигзагів, рисочок, трикутників, хвиль, кривуль тощо. Найпростіший спосіб створити картину у техніці зенарт такий:

 • роздрукувати на кольоровому папері силует будь-якого предмета — літери, цифри, тварини, квітки тощо;
 • поділити його на кілька частин, кожну з яких заповнити різними графічними елементами — лініями, кружечками, зигзагами тощо. Оптимальна кількість частин для знайомства з технікою — 5-6 штук.

Якщо силует роздрукований на білому папері, то можна розфарбувати як окремі елементи, так і всю роботу.

Щоб провести заняття за цією технікою у групі з дітьми, практичний психолог має заздалегідь підготувати певну кількість шаблонів. Кожна дитина обирає одну із них і ділить її на декілька частин. Практичний психолог по черзі роздає дітям заздалегідь підготовлені графічні приклади і демонструє поетапно спосіб малювання. Відтак діти заповнюють кожну частину свого малюнка графічно під приємну музику. По завершенні роботи діти діляться своїми враженнями:

 • Що було приємніше — малювати кола чи лінії, коми чи зигзаги, хвилі чи спіралі?
 • Чому ти обрав (-ла) саме цей колір, що він означає?
 • Чи подобається тобі твій малюнок?

Пам’ятайте, зенарт —це не просто малювання, це дивовижний світ, схований за химерними візерунками.

Головне — не обмежуйте себе, пробуйте, творіть і надихайтеся!

Дьоміна Г.А. Зенарт, або Медитативне малювання для всіх / Практичний психолог. Дитячий садок. 2019, №7, С. 24-26.